Do naszej kancelarii zaczęło się zgłaszać co raz więcej osób, chcących się dowiedzieć w czy obywatele Ukrainy mogą wziąć rozwód w Polsce. W związku z tym przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych informacji w tej kwestii.
Polskę oraz Ukrainę łączy dwustronna umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych (tj Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych sporządzona w Kijowie dnia 24 maja 1993 r.).
Na mocy tej umowy można wyróżnić dwie sytuacje:
a) oboje małżonkowie są obywatelami Ukrainy,
b) jeden z małżonków jest obywatelem Polski, a drugi obywatelem Ukrainy.
W sytuacji, w której rozwód ma nastąpić pomiędzy obywatelami Ukrainy, sądem właściwym będzie sąd ukraiński, nawet w sytuacji, w której oboje małżonków zamieszkuje na terenie Polski. W takim przypadku, małżonkowie nie będą mogli rozwieść się w Polsce.
W drugiej wyżej opisanej sytuacji, małżonkowie będą mogli złożyć pozew rozwodowy przed polskim sądem, jeżeli:
– jeden z małżonków ma obywatelstwo Polskie oraz
– gdy małżonkowie, lub jeden z nich zamieszkują w Polsce.
W przypadku, w którym jeden z małżonków zamieszkuje na terenie Polski, a drugi na terenie Ukrainy, to małżonkowie mogą samodzielnie zdecydować, w sądzie którego z wyżej wymienionych państw zostanie złożony pozew rozwodowy. Wtedy należy jednak pamiętać o zasadzie pierwszeństwa – jeżeli jeden z małżonków wcześniej złoży pozew rozwodowy w Polsce, to sprawa rozwodowa będzie się toczyć przed polskim sądem i na podstawie polskiego prawa, jeżeli jednak jeden z małżonków wcześniej złoży pozew na Ukrainie, to sprawa rozwodowa będzie się toczyć przed ukraińskim sądem i na podstawie ukraińskiego prawa.
Podsumowując, możliwe jest wzięcie rozwodu w Polsce przez obywatela Ukrainy, w sytuacji w której jeden z małżonków jest obywatelem polski oraz gdy przy najmniej jeden z małżonków zamieszkuje na terenie Polski.